Kapral Michał Baran czyli ratunek przed myszami

Trafił do mnie dokument, który zaczęły nadgryzać myszy. Na szczęście pokiereszowały jedynie jego brzegi i całość pozostała czytelna. U mnie będzie bezpieczny. Król Popiel przegrał walkę z myszami a panu kapralowi Michałowi Baranowi pomogę jego walkę z gryzoniami wygrać 🙂

Read More

ppor. Filip Marian Zawada

Mam przyjemność zaprezentować dzisiaj fragment akt osobowych akt osobowych Polskiego Korpusu Posiłkowego dotyczących ppor. Filipa Mariana Zawady. Postać pana podporucznika jest znana i można znaleźć o nim informacje w książkach i w internecie. Informacje zawarte w aktach osobowych poszerzają trochę tę wiedzę.

Read More

Awit Szubert – legionista dotychczas zapomniany

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest Awit Szubert – legionista, którego nazwiska nie znajdziemy w wykazie legionistów prowadzonym przez Muzeum Józefa Piłsudskiego. Jego legionowe losy można częściowo odtworzyć na podstawie posiadanych przeze mnie akt osobowych z Polskiego Korpusu Posiłkowego. Awit Szubert był synem Awita i Amalii, urodzonym 27 sierpnia (w aktach brak daty urodzenia) w Krakowie, żonatym inżynierem mieszkającym przed wojną w mieście urodzenia.

Read More