Beliniak w studiu „Adela” w Krakowie

Prezentowane dzisiaj zdjęcie to jedna z ładniejszych fotografii beliniaków jakie mam w kolekcji. Jest ostre, dobrze skadrowane i naświetlone w Zakładzie Adela w Krakowie. Pieczątka tego zakładu „Zakład Art. Fotograficzny „Adela” Kraków Plac Szczepański 2” widnieje na odwrocie zdjęcia. Zdjęcie jak można się domyślać zrobione było w czasie urlopu. Jest ono podpisane „Stobbe Stanisław” – nie mam jednak pewności czy jest to nazwisko ułana czy kolekcjonera, który podpisał swój eksponat.

Według Tomasza Zawistowskiego autora wspaniałej książki „Polskie orły do czapek w latach 1900-1917”, orły jak ten widoczny na zdjęciu były noszone na wysokich czapkach ułańskich od początku 1915 roku nawet do końca 1919 roku (przy uroczystych wystąpieniach 1 Pułku Szwoleżerów). Można jednak przyjąć, że od połowy 1917 roku wszyscy ułani posiadali już ułańskie kurtki mundurowe (tzw. ułanki wzorowane na polskiej tradycyjnej kurtce), której nie ma żołnierz ze zdjęcia. Przy tym założeniu można datować zdjęcie na lata 1915 – 1917 (pierwsza połowa).

Czapka wykonana była z sukna szaro-niebieskiego a denko z żółtej skóry. Wokół otoku i na złączach kwater bocznych czapka miała wypustki karmazynowe. Widoczna, biegnąca pionowo fałda wzdłuż lewej kwatery czapki to tulejka w którą wsuwany był pręt na końcu którego znajdowała się biało-czerwona kokarda. Najwidoczniej nasz żołnierz swoją zgubił. W prawym narożniku czapki jest guzik (niewidoczny na zdjęciu), do którego przyczepiony jest etyszkiet, opadający za prawym ramieniem i plecami ułana, zakończony dwoma chwostami przełożonymi pod lewym naramiennikiem. Nad daszkiem widać podpinkę z metalowej łuski, która podbita była paskiem skórzanym. Z dokładnym opisem umundurowania kawalerii Legionów i jego nazewnictwem można zapoznać się w książce ś.p. Lesława Kukawskiego (dane umieściłem na stronie „bibliografia”).

Warto zwrócić uwagę na orła przypiętego do czapki. Orły te zwane „beliniackimi” miały wysokość ponad 15 cm i pierwsze ich egzemplarze wyprodukowane były w Wiedniu. W dużym powiększeniu widać, że orzeł został pozbawiony korony co dość rzadko można zobaczyć na zdjęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *