Zdrów jestem – zadowolony z losu.

Tytuł dzisiejszego wpisu to pierwsze słowa z kartki, którą legionista Stanisław Izdebski z 2 kompanii 2 Pułku Piechoty I Brygady napisał do rodziców w Nowym Sączu, adresując ją na swojego ojca (również Stanisława). Kartkę napisał 2 sierpnia 1915 roku. W skład I Brygady wchodziły w tym czasie trzy pułki piechoty. W I Brygadzie nieuznającej numeracji austriackiej, pułkom przypisano kolejne numery tj. 1, 2 i 3 Pułk Piechoty. Według numeracji komendy austriackiej pułki te nosiły numery 1, 5 i 7. Dodatkowo 3 (7) pułk piechoty uznawany był tylko w I Brygadzie.

Początek sierpnia to okres ciężkich walk I Brygady, w czasie których 2 Pułk Piechoty (trzymając się legionowej nomenklatury) pozostawał w odwodzie. Od 31 lipca do 2 sierpnia 1915 roku trwała krwawa bitwa pod Jastkowem w okolicach Lublina, w której najważniejsza rola przypadła pułkom 1 i 3. Bitwa ta była chrztem bojowym 4 Pułku Piechoty (z powstałej w maju III Brygady), którym dowodził ppłk. Bolesław Roja.

Prezentowana karta pocztowa (formularz austriacki) została wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr 118. Była to pierwsza poczta polowa obsługująca wyłącznie oddziały legionowe. Jeszcze jako tzw. poczta etapowa została przydzielona I Brygadzie 14 stycznia 1915 roku. Obok datownika widoczny jest okrągły, fioletowy stempel formacyjny „KOMENDA 2. baonu II-go Pułku I. BRYG. LEG. POL.”. Stempel nie jest reprodukowany w katalogu Berka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *