8 kompania 2 Pułku Piechoty

Od 4 do 6 lipca 1916 roku odbyła się najkrwawsza bitwa w historii Legionów – bitwa pod Kostiuchnówką na Wołyniu. Uczestniczyły w niej wszystkie Brygady choć największy w niej udział (i największe straty) miała I Brygada. Bitwa zakończyła się odwrotem na lewy brzeg Stochodu. Odpowiedzialnym za ubezpieczanie odwrotu był 2 Pułk Piechoty.

Po tygodniowym odpoczynku w Czeremosznie 2 pułk brał udział w kilku walkach zakończonych 3 sierpnia bitwą pod Rudką Miryńską skutkującą wyparciem Rosjan z tej wsi. W bitwie pułk stracił 8 zabitych żołnierzy a 60 zostało rannych. Była to ostatnia bitwa Legionów Polskich. Trwały jeszcze walki pozycyjne, po których wszystkie oddziały legionowe zostały wycofane z frontu.

Trzy dni po bitwie pod Rudką Miryńską legionista Kazimierz Kirchmer napisał kartkę do Lwowa. Adresatką była osoba bliska sercu tego legionisty. Kartka została wysłana za pośrednictwem poczty polowej nr 355. Na kartce odciśnięty jest stempel formacyjny „KOMENDA 8. KOMPANII II. PUŁKU LEGIONÓW POLSKICH”. Kazimierz Kirchmer był żołnierzem tej właśnie kompanii. W skład 2 Pułku Piechoty wchodziły 4 bataliony (baony). W skład każdego batalionu wchodziły 4 kompanie składające się z 4 plutonów każdy. 8 kompania wchodziła zatem w skład 2 batalionu.

W katalogu Berka pieczęć 8 kompanii nie jest reprodukowana. Prezentowana we wpisie ma szerokość 30mm i wysokość 37mm. We wspomnianym katalogu pod numerem P120 prezentowana jest pieczęć 6 kompanii z tego samego batalionu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *