Jan Gorzechowski ps. „Jur”

Jan Gorzechowski ps. „Jur” prowadził działalność niepodległościową jako członek PPS od 1904 roku. Brał udział w wielu strajkach i akcjach bojowych m.in. odbicie skazanych na śmierć z Pawiaka, atak na pociąg pocztowy pod Celestynowem. Na jego wspomnieniach z akcji odbicia więźniów oparty był scenariusz filmu „Dziesięciu z Pawiaka” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego. Film miał premierę w 1931 roku a w rolę „Jura” wcielił się Józef Węgrzyn. Ciekawostką jest, że Józef Węgrzyn – jeden z najwybitniejszych aktorów okresu międzywojennego – w czasie II wojny światowej został aresztowany przez gestapo i osadzony na Pawiaku.

Jan Gorzechowski rozpoczął służbę u boku Piłsudskiego od początku wojny. Miał wówczas 40 lat. Jego służba związana była z organizowaniem żandarmerii polowej. Był szefem żandarmerii najpierw 1 Pułku Piechoty a następnie I Brygady. W połowie 1915 roku władze austriackie zażądały usunięcia go z Legionów za prowadzenie nieprawnego werbunku do Legionów.

Po usunięciu z Legionów rozpoczął prace w Komendzie Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej. W niepodległej Polsce jego kariera wojskowa znowu związana była ze służbami porządkowymi. Był kolejno m.in. komendantem Milicji Miejskiej w Warszawie, dowódcą 3 Dywizjonu Żandarmerii i komendantem głównym Straży Granicznej. W 1938 roku został awansowany do stopnia generała brygady.

W czasie II wojny przedostał się na Bliski Wschód – w Palestynie zajmował się (oczywiście) organizacją pracy służb porządkowych. Zmarł w Wielkiej Brytanii w wieku 74 lat. Warto pamiętać, że był m.in. kawalerem orderu Virtuti Militari i czterokrotnie Krzyża Walecznych.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *