1 Pułk Artylerii przed kryzysem przysięgowym

Po wycofaniu Legionów Polskich z frontu na Wołyniu na tereny Królestwa, poszczególne oddziały 1 Pułku Artylerii zostały rozmieszczone w różnych lokalizacjach. Sztab pułku trafił do Góry Kalwarii, I dywizjon początkowo również do Góry Kalwarii a następnie do Ciechanowa, II dywizjon początkowo do Grajewa a następnie do Góry Kalwarii zaś bateria haubic do Pułtuska. Od 7 lutego 1917 roku dowódcą pułku był mjr. Marceli Śniadowski.

Marceli Śniadowski dołączył do oddziału Józefa Piłsudskiego już 10 sierpnia 1914 roku na czele konnego oddziału Sokoła, który sformował we Lwowie na Zamarstynowie. Do września służył w oddziale konnym Władysława Beliny-Prażmowskiego. We wrześniu 1914 roku został odkomenderowany do artylerii.

4 lipca 1917 roku, tuż przed kryzysem przysięgowym, por. Norbert Okołowicz napisał pismo do Komendy 1 Pułku Artylerii. W piśmie dopytuje czy do oddziału wrócił kanonier 1 baterii Adam Świtkowski dla którego wystawiono kartę dezercyjną. Przypadki dezercji były dość częste począwszy od stycznia 1917 roku. W ciągu tylko pierwszych dwóch miesięcy tego roku z 1 Pułku Artylerii zdezerterowało 40 żołnierzy. Na piśmie odciśnięto dwie pieczęcie Komendy Żandarmerii Polowej Wojsk Polskich – podłużną i okrągłą z orłem.

8 lipca 1917 roku mjr. Marceli Śniadowski na odwrocie pisma napisał dyspozycję załatwienia sprawy i skierował je do dowództwa 1 dywizjonu w skład którego wchodziła bateria, w której służył kan. Świtkowski. Pod dyspozycją złożył zamaszysty podpis. Kancelista opatrzył tym razem pismo dwoma różnymi pieczęciami Komendy 1 Pułku Artylerii Wojsk Polskich.

09b pełna-1

Kilka dni później 80% oficerów i żołnierzy Królewiaków, zgodnie z rozkazem Józefa Piłsudskiego odmówi złożenia przysięgi. 18 września ich dowódca Marceli Śniadowski pożegna ich ostatnim rozkazem i sam złoży dymisję z Legionów. Jako poddany austro-węgierski zostanie wcielony do Armii Austriackiej.

2 comments on “1 Pułk Artylerii przed kryzysem przysięgowym”

  1. Panie Jakubie, czy jest możliwość skontaktowania się z Panem mailowo lub telefonicznie, w odniesieniu do materiałów o 1 pułku artylerii LP?

    1. Panie Piotrze – po weekendzie będę miał więcej czasu – obiecuję napisać do Pana. Dziękuję uprzejmie za kontakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *