Przegląd artylerii Legionów w Warszawie

W połowie sierpnia 1914 roku rozpoczęto w Borku Fałęckim formowanie artylerię Legionów. Od 1 września siedzibą artylerzystów stały się podkrakowskie Przegorzały. Inicjatorem powstania artylerii w Legionach był Ottokar Brzoza-Brzezina. Były to pierwsze polskie oddziały artyleryjskie, które powstały po upadku Powstania Listopadowego w 1831 roku. Po sformowaniu 1 dywizjon działał w składzie II Brygady a 2 dywizjon w składzie I Brygady. Pierwszą po 83 latach przerwy salwę, polscy artylerzyści oddali 27 października 1914 roku pod Hwozdem w Karpatach.

Artyleria początkowo dysponowała 7 cm działami starego typu wz. 1875. Po wyczerpaniu amunicji w związku z tym, że do tych przestarzałych armat nie produkowano już nowej amunicji, oddziały dostały nowoczesne armatki górskie 37 mm oraz armaty polowe wz. 1905 (8 cm Feldkanone M5). Stało się na początku 1915 roku. Armaty polowe były nowoczesnym, szybkostrzelnym sprzętem, wyposażonym w nowoczesne celowniki i hamulce hydrauliczne. Ich maksymalny zasięg wynosił 7,3 km co stanowiło blisko dwukrotnie większą odległość w porównaniu z dotychczas używanymi działami. Armaty te były ciągnięte przez sześciokonne zaprzęgi.

Prezentowane dzisiaj zdjęcie, wykonane zostało pomiędzy 1 grudnia 1916 roku a lipcem 1917 roku w czasie przeglądu artylerii legionowej w Warszawie. Widzimy na nich armaty polowe wz. 1905 w zaprzęgach. Zdjęcie zostało wykonane przez Wacława Saryusz-Wolskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *