5 Pułk w Baranowiczach

Oddziały legionowe odeszły z frontu 5 października 1916 roku. Trzy dni później 5 Pułk Piechoty zostaje załadowany do pociągu. Początkowo legioniści sądzili, że zostaną przewiezieni do Królestwa. Ich radość była krótka gdy po minięciu Kowla i Brześcia pociąg skierował się na północny wschód. Stacją docelową okazały się Baranowicze leżące dzisiaj w granicach Białorusi. Tam żołnierze zostali skierowani do nieprzygotowanych na przyjęcie nowych lokatorów koszar.

Po jako takim zagospodarowaniu się, legionista Zbigniew Dworzański pisze 22 października kartkę do rodziców w Nowym Targu. Dworzański był żołnierzem 6 kompanii. Żołnierskie życie w Baranowiczach jest w tym czasie nadzwyczaj monotonne. Czas spędza się na grze w karty lub na chodzeniu bez celu po miasteczku. Jedyną atrakcją miasteczka jest Soldatenheim – Dom Żołnierza, w którym można kupić cos do jedzenia. Można też znaleźć towarzystwo kobiet.

Kartkę do domu Zbigniew Dworzański napisał na formularzu poczty polowej. Oprócz standardowych informacjach o swoim zdrowiu, zapytuje o zdrowie najbliższych i co również dość powszechne, prosi o jak największą ilość listów. W kartce prosi rodziców o zeszyt, arkusze czystego papieru, ołówek oraz o tytoń. Może chciał pisać pamiętnik, wiersze albo rysować … Tego już chyba się nie dowiemy.

Kartka została wysłana za pośrednictwem poczty polowej 389. Odbito na niej prostokątny, czerwony stempel formacyjny „I. Brygada Piłsudskiego 5 P.P. LEG. POL. KOMPANIA 6.”. Berek w swojej pracy reprodukuje pod numerem P52 Podobny stempel, różniący się krojem czcionki. 1 Brygadę obsługiwała początkowo (od stycznia 1915 roku) poczta etapowa 118 – przekształcona później w pocztę polową. W październiku 1916 a więc w miesiącu, z którego pochodzi prezentowany walor, numer poczty polowej 118 został zmieniony na 389 i ten właśnie numer widnieje na datowniku. Poczta ta istniała krótko i została zlikwidowana jeszcze w zimie 1916 roku – istniała zatem niespełna trzy miesiące.

Opis życia w Baranowiczach przedstawiłem na podstawie pamiętników Wilhelma Wiczyńskiego – żołnierza 5 Pułku Piechoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *