4 Pułk Piechoty w Modlinie

Sformowany wiosną 1915 roku 4 Pułk Piechoty przeszedł swój krwawy chrzest bojowy pod Jastkowem na przełomie lipca i sierpnia. Dalszy szlak bojowy Czwartaków był potwierdzeniem męstwa walczących w nim żołnierzy i oficerów. Pułk wchodził początkowo w skład III Brygady Legionów.

Ostatnią dużą bitwą, w której brał udział 4 Pułk Piechoty była bitwa pod Kostiuchnówką, w której brały udział wszystkie Brygady. Po wycofaniu Legionów z frontu nastąpiła reorganizacja Legionów w wyniku której pułk wszedł w skład dowodzonej przez płk. Józefa Hallera II Brygady (razem z 3 Pułkiem Piechoty). Pułkiem dowodził ppłk. Bolesław Roja. Pomiędzy 27 a 29 listopada 1916 roku pułk został przetransportowany koleją do Modlina.

Prezentowaną dzisiaj kartę, legionista o nazwisku, którego nie umiem odczytać, napisał 25 listopada. Można jednak zauważyć, że służył w sztabie pułku. Prawdopodobnie zajęcia związane z przygotowaniem do transportu i późniejsza podróż nie pozwoliły wysłać kartki od razu po jej napisaniu. Została nadana dopiero 5 grudnia a więc po około tygodniu od przybycia pułku do Modlina. Ciekawostką jest, że kartka została wysłana za pośrednictwem zwykłej poczty a nie poczty polowej nr 378, która obsługiwała II Brygadę.

Kartka została dodatkowo ostemplowana fioletowym, owalnym stemplem formacyjnym pułku. Stempel ten jest reprodukowany w katalogu Berka pod numerem P159.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *