W Nowej Rarańczy na Wołyniu

Od stycznia do maja 1916 roku II Brygada zajmowała pozycje pod Kostiuchnówką na Wołyniu. Toczyły się walki pozycyjne. Poszczególne pułki legionowe budowały swoje osady. Najsłynniejszymi były: Rojowe Osiedle (4 pułk), Nowy Jastków (kancelarie i treny 4 i 6 pułków) i Nowe Kukle (komenda III Brygady). II Brygada wybudowała stosunkowo odległe od linii frontu osiedle nazwane Nową Rarańczą. Było ono niezwykle komfortowe jak na warunki wojenne. Żołnierze wybudowali nie tylko wygodne ziemianki ale także meble. Legioniści 2 pułku budowali także umocnienia nazwane później redutą Piłsudskiego – miejsce rzęsiście zroszone polską krwią w lipcu 1916 roku. Był to centralny punkt polskich pozycji w czasie bitwy pod Kostiuchnówką.

1 kwietnia 1916 roku legionista Eugeniusz Kalinowski z 9 kompanii III batalionu 2 pułku piechoty napisał kartkę do swoich rodziców do Krakowa. Tłumaczy w niej dlaczego sierż. Rozwadowski w czasie swojego pobytu w Krakowie nie mógł odebrać przesyłki dla niego.

Warto zwrócić uwagę, że do korespondencji wykorzystany został polski formularz poczty polowej (opisany w katalogu Berka pod nr K17) ozdobiony karpackim orłem. Karta została wysłana 4 kwietnia za pośrednictwem poczty polowej 355. Odbito na niej dwukrotnie stempel formacyjny 9 kompanii III batalionu 2 pułku piechoty (w katalogu Berka nienotowany).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *