Zdjęcie cesarskich oznak

Edward Śmigły – Rydz to postać bardzo dobrze znana. Nie ma potrzeby przytaczania jego życiorysu. Każdy zna jego chwalebne legionowe losy i każdy ma swoją ocenę jego decyzji podejmowanych we wrześniu 1939 roku. Prezentowana fotografia nie jest unikalna i znana jest zapewne wielu. Lubię ją jednak jak każdą z początkowego okresu Legionów.

Zdjęcie zostało zrobione przez Józefa Rysia, fotografa, który przed wojną wydawał pocztówki z tatrzańskimi widokami. W czasie wojny zrobił wiele fotografii legionowych powielanych w wielu egzemplarzach. Fragment naświetlonej sygnatury autora widoczny jest w lewym dolnym rogu zdjęcia.

Warto zwrócić uwagę na oficerski pas, którym przepasany jest Śmigły. Na klamrze nałożony był dwugłowy cesarski orzeł. Został on zdjęty z klamry i pozostały po nim w klamrze otwory przez które orzeł był pierwotnie scalony z klamrą.

Nad lewą kieszenią kurtki mundurowej widniej odznaka tajnej Szkoły Oficerskiej Związku Walki Czynnej „Parasol”. Projektantem tej odznaki był Kazimierz Przerwa – Tetmajer. Była to pierwsza polska odznaka wojskowa ustanowiona w XX wieku. Tylko 73 oficerów Polskich Drużyn Strzeleckich miało prawo do noszenia tej odznaki. Jej posiadacze nie potrzebowali oznak stopni czy sznurów do gwizdków – żołnierzom z przypiętym „Parasolem” inni legioniści oddawali zawsze honory jako pierwsi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *