Legionista Józef Szlenk z 3 pułku strzelców

Bohaterem dzisiejszego wpisu jest legionista Józef Szlenk. Napisał on na formularzu austriackiej poczty polowej do Kazimierza Kieszkowskiego podając adres odbiorcy jako pocztę etapową w Dąbrowie Górniczej. Data na datowniku poczty polowej nr 118 jest nieczytelna więc przedział czasowy, w którym nadano przesyłkę trzeba oszacować korzystając z innych danych. Jedynym w miarę czytelnym elementem daty jest miesiąc nadania – luty.

Z wypisanych danych nadawcy wiemy, że Józef Szlenk był żołnierzem III plutonu, III kompanii, V baonu, I Brygady. I Brygada została utworzona w grudniu 1914 roku. Do tego czasu oddział Józefa Piłsudskiego rozrastał się do 6 batalionów. W momencie reorganizacji powstały wchodzące w skład Brygady trzy pułki. Ich używana wewnętrznie numeracja to 1, 2 i 3 pułki piechoty. Numeracja tych pułków nadana przez dowództwo austriackie to 1, 5 i 7 pułk piechoty. V batalion, w którym służył nasz bohater wszedł razem z VI batalionem w skład 7 pułku piechoty, którego dowództwo objął mjr. Mieczysław Ryś-Trojanowski.

Warto zwrócić uwagę na fioletowy stempel formacyjny o treści: LEGION POLSKI KMDA III KOMP. V BAONU. Stempel ten opisany jest w katalogu Berka pod numerem P29. Poczta etapowa 118 obsługująca I Brygadę została jej przydzielona 14 stycznia 1915 roku. W późniejszym okresie została przekształcona w pocztę polową (K.u.K. Feldpostamt) znacznie później i zamieniona na pocztę polową 389 w październiku 1916 roku. Można stąd wywnioskować, że karta pocztowa została wysłana w lutym 1916 roku.

Na odwrocie znajduje się kilka zdań dotyczących przekazywania przesyłek pomiędzy Szlenkiem a Kieszkowskim. Wspomniany jest Józef Hartman mający zawieźć kolejną paczkę do Dąbrowy w drodze na urlop do Zagórza. W ewidencji legionistów na stronie Muzeum Piłsudskiego można znaleźć informacje o Józefie Hartmanie urodzonym w Zagórzu, legioniście 2 kompanii 1 pułku piechoty.

Warto wspomnieć, że w okresie, w którym Józef Szlenk pisał widoczną kartę do swojego przyjaciela, I Brygada prowadziła walki pozycyjne pod Kostiuchnówką (od stycznia do maja 1916 roku).

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *