Legionowy szpital polowy

Początkowo tj. do końca 1914 roku legionowa służba zdrowia działała jedynie na szczeblu pułkowym. Według książki Marka Dutkiewicza ” Służba zdrowia Legionów Polskich w latach 1914-1917″ w tym początkowym okresie personel medyczny składał się z 272 osób z czego tylko 29 osób było lekarzami (na około 12 tys. legionistów). W związku z tym postanowiono stworzyć przy wsparciu Naczelnego Komitetu Narodowego, dodatkowe struktury medyczne, których istnienia nie przewidywały austro-węgierskie regulaminy.

Organizacją pierwszej pomocy zaraz za linią frontu zajęły się Oddziały Sanitarne nazywane zamiennie Kolumną Sanitarną. Pracująca w nich nieliczna kadra lekarska wspierana była przez osoby, które zdążyły przed wojną rozpocząć studia medyczne oraz przez sanitariuszy. Oddziały te dysponowały niewielką ilością narzędzi chirurgicznych, środkami opatrunkowymi i podstawowymi lekami.

Oddziały Sanitarne działały na bliskim zapleczu frontu. Ich zadaniem było udzielanie pierwszej pomocy rannym ewakuowanym z linii walk i przygotowanie ich do odesłania na tyły, do szpitali. Dla wypełnienia tych zadań organizowano doraźne szpitale polowe. Jeśli pozwalały na to warunki, zakładano je w naprędce przystosowywanych budynkach.

Dzisiejsze zdjęcie przedstawia prawdopodobnie taki właśnie szpital. Fotografia została opisana ołówkiem na odwrocie ale niestety zdjęcie zostało przycięte razem z częścią opisu. Z zachowanego opisu wiadomo, że osoba pierwsza od prawej strony to dr Nowotny z Zakopanego zaś oficer stojący jako drugi od lewej strony to komendant szpitala polowego dr Salter. Co ciekawe, żaden z tych lekarzy nie został wspomniany w obszernej, przytoczonej we wstępie tego wpisu publikacji.

Warto zwrócić uwagę na słabe zabezpieczenie antyseptyczne. Tylko dwóch operatorów ma rękawiczki a wnętrze, w którym ma miejsce zabieg z pewnością nie było wybudowane jako pomieszczenie szpitalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *