Ochotnicza Legia Kobiet

Zaczęło się od lektury wspaniałej książki „Dziewczęta w maciejówkach” autorstwa Stanisława Jankowskiego. To książka o kobietach służących w Legionach Polskich, Polskiej Organizacji Wojskowej, o obrończyniach Lwowa, uczestniczkach walk o niepodległość. Wiele z nich służyło w Ochotniczej Legii Kobiet. Szczególnie zainteresowała mnie historia tej formacji i dzieje służących w niej kobiet. Tym dzielnym żołnierkom poświęcę sierpniowe wpisy.

Ochotnicza Legia Kobiet (OLK) rozpoczęła się formować w grudniu 1918 roku we Lwowie z oddziałów ochotniczej milicji kobiet powstałej w mieście w listopadzie. OLK było formacją wojskową podlegającą rygorom statutu organizacyjnego zatwierdzonego osobiście przez Józefa Piłsudskiego w marcu 1919 roku. Dowódcą formacji była jej organizatorka mjr. Aleksandra Zagórska. W połowie 1919 roku oddziały OLK zaczęły także powstawać w Wilnie pod dowództwem ppor. Wandy Gertz.

Dokładna liczba służących w batalionach OLK kobiet nie została ustalona. Szacuje się, że do rozwiązania formacji w 1922 roku służyło w niej od czterech do dziesięciu tysięcy legionistek. Ich obowiązki polegały głównie na pełnieniu służby patrolowej i wartowniczej, eskorcie pociągów z żywnością i amunicją i wielu innych czynnościach pomocniczych. Część z nich pełniło służbę bojową na froncie.

Dzisiejsza fotografia była jedną z pierwszych w mojej kolekcji. Na odwrocie ma napisaną ołówkiem dedykację „Na pamiątkę szczerej prawdziwej przyjaźni ofiaruję moją podobiznę. Od B. Witkowskiej dla F. Skalskiego”. Niestety nie znam miejsca i daty powstania zdjęcia. Nie dotarłem też na razie do innych informacji o pani starszej szeregowej Witkowskiej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *