Ochotnicza Legia Kobiet cz. 3

W czerwcu 1920 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało rozporządzenie regulujące warunki służby w Ochotniczej Legii Kobiet. Do służby przyjmowano kobiety w wieku od osiemnastu do czterdziestu lat. Wszystkie ochotniczki musiały udokumentować dobry stan zdrowia a mężatki zobowiązane były dodatkowo do przedstawienia zezwolenia męża na odbycie służby. Służba ta trwała sześć miesięcy.

Aby służyć w OLK trzeba było być wyznania rzymsko – katolickiego. Należało też przedstawić świadectwo moralności w postaci rekomendacji organizacji społecznej, posterunku policji, proboszcza lub dwóch znanych osób. Zasady codziennej służby nie różniły się od tych, którym podlegali mężczyźni w regularnej armii. Można powiedzieć, że niektóre z tych zasad były znacząco bardziej uciążliwe niż w wojsku. Rozmowa legionistki z mężczyzną lub spacer z nim, karane były aresztem. Niedozwolone były nawet kontakty z narzeczonymi.

Na dzisiejszym zdjęciu widzimy grupę legionistek OLK pozujących przy drzewie. Zdjęcie jest niestety nieopisane i nie udało mi się zidentyfikować żadnej z postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *