Porucznik Zofia Lipowicz-Nowosielska, dowódca 2 kompanii OLK

Zaczęło się od przeczytanej w sieci relacji o odnalezieniu w przeznaczonym do rozbiórki domu na wileńskim Antokolu kilkudziesięciu dokumentów z archiwum rodziny Nowosielskich. Historię tę przytacza również Stanisław Jankowski w swojej książce „Dziewczęta w maciejówkach”. Dokumenty związane są przede wszystkim z Zofią Lipowicz – Nowosielską. Zdjęcia z tą dzielną legionistką należą do rzadkości więc z tym większą radością prezentuję to, które ostatnio udało mi się niespodziewanie nabyć.

Zofia Lipowicz urodziła się w 1900 roku w okolicach Lwowa. Jako 14 letnia dziewczynka próbowała zaciągnąć się do Legionów. Komisja werbunkowa nie dała wiary w zawyżony wiek rekrutki. Niedoszłej legionistce musiała wystarczyć opieka nad rannymi żołnierzami. Jednak już jako 17 letnia dziewczyna zostaje zaprzysiężona do Polskiej Organizacji Wojskowej. Jeszcze w czasie wojny służyła jako nieustraszona kurierka, przewożąc dokumenty i broń.

Na wieść o obronie Lwowa wyrusza do miasta i uczestniczy w walkach. W czasie potyczek na Persenkówce dostaje się w połowie grudnia 1918 roku do niewoli. Szczęśliwie udaje się jej z niej uciec.

W maju 1919 roku rozpoczyna służbę w Ochotniczej Legii Kobiet. Służbę w OLK przeplata działalnością edukacyjną wśród niepiśmiennych chłopów. Przeszkodą nie jest nawet brak podręczników – czytania uczy wykorzystując książeczkę do nabożeństwa. W sierpniu 1920 roku na czele swojej kompanii pełni służbę w okopach na linii frontu pod Warszawą. Zostaje dowódcą 2 kompanii OLK. Należy wspomnieć, że na froncie był w tym czasie także jej ojciec, brat i jedna z sióstr. Druga siostra pracowała w szpitalu. Waleczność Zofii Lipowicz została doceniona – była odznaczona Krzyżem walecznych oraz Krzyżem Niepodległości.

W okresie międzywojennym wyszła za mąż za legionistę – Eugeniusza Nowosielskiego. Los rzuca ją do Stanów Zjednoczonych gdzie była nauczycielka języka polskiego. Kolejna wojna zastała rodzinę Nowosielskich w Wilnie. Przedostali się stąd przez Szwecję do Londynu. Pani porucznik Zofia Lipowicz – Nowosielska zmarła w Londynie w 1984 roku. Jej zdjęcie jest jednym z moich ulubionych w kolekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *