Helena Afeltowiczówna z Oddziału Wartowniczego OLK

Armia sowiecka podchodziła pod Warszawę. Razem z innymi ochotniczymi oddziałami do obrony stanęła także organizowana od końca 1918 roku Ochotnicza Legia Kobiet. Z początkiem sierpnia 1920 do zgłaszających się w Warszawie ochotniczek dołączono kompanię złożoną z ochotniczek wileńskich. W decydującym momencie obrony Warszawy OLK zajmowała na prawym brzegu Wisły cztery odcinki w trzeciej linii obrony. Wśród dzielnych obrończyń znajdowała się prawdopodobnie Helena Afeltowiczówna.

„Drogiej i Kochanej p. Alusi przesyłam swą podobiznę jako żołnierz Legionistka. Hela Afeltowiczówna. Warszawa Praga. Oddział Wartowniczy 29/VIII 1920 roku.” Taką dedykacją zostało opatrzone na odwrocie prezentowane dzisiaj zdjęcie. Pani Helena dumnie prezentuje na pasie pruski bagnet paradny. Zdjęcie wykonano w zakładzie fotograficznym Leonar na ul. Nowy Świat 21. Fotografia prawdopodobnie została wykonana przed dniem, którego data widnieje na dedykacji.

Trzy bataliony wartownicze OLK wraz z oddziałem liniowym strzegły szosy grochowskiej, linii kolejowej Rembertów – Miłosna i odcinaka od szosy Radzymińskiej do Wisły. Oddziały te miały byc ostatnim bastionem strzegącym wejścia do miasta w razie przełamania frontu przez Armię Czerwoną. Pozycje zostały obsadzone przez Legionistki o świcie 14 sierpnia. Na szczęście nie osiągnęły one w czasie bitwy styczności z nieprzyjacielem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *