Kpt. Kazimierz Bojarski ps. „Kuba”

O ważności tej bitwy świadczy fakt, że jej nazwę upamiętniono na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie wyrytym na jednej z tablic napisem „ŁOWCZÓWEK 24.XII.1914”. Bitwa ta trwała od 22 do 25 grudnia 1914 roku. W początkowym okresie wojny światowej wojska rosyjskie odnosiły sukcesy będąc bliskie zdobycia Krakowa. Kontrofensywa armii austro-węgierskiej odepchnęła Rosjan na Pogórze Rożnowskie gdzie kontratak wytracił impet pozwalając wojskom rosyjskim na ponowne przejęcie inicjatywy.

Natarcie rosyjskie miało miejsce w chwili gdy Legiony na krótką chwilę zostały bez swojego dowódcy. Józef Piłsudski został bowiem w tym czasie wezwany na rozmowy do Wiednia. Zastępował go z powodzeniem szef sztabu ppłk. Kazimierz Sosnowski. W okolicach Łowczowa i Łowczówka rosyjskie natarcie miała powstrzymywać I Brygada. Po czterech dniach walk na skutek załamania się bronionych przez Austriaków sąsiadujących pozycji, Brygadzie zaczęło grozić okrążenie i podjęto decyzję o wycofaniu się.

Opisy tej krwawej bitwy można znaleźć w literaturze i Internecie więc nie jest moją ambicją szczegółowe jej opisywanie. Przywołuję ja dzisiaj ponieważ bohaterem dzisiejszego zdjęcia jest kpt. Kazimierz Paweł Bojarski ps. „Kuba”. Był on dowódcą 1 plutonu 1 kompanii 1 batalionu 1 pułku piechoty. Został ciężko ranny 23 grudnia w czasie bitwy pod Łowczówkiem. Rannego nie udało się niestety uratować i kpt. Bojarski zmarł w Wigilię 1914 roku. Pośmiertnie zweryfikowano go do stopnia majora i odznaczono orderem Virtuti Militarii 5 klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *