Defilada w Czeremosznie 15 lipca 1916 roku

Ostatnio trafiły do mojej kolekcji dwa zdjęcia z defilady w Czeremosznie, która odbyła się 15 lipca 1916 roku. Posiadane przeze mnie odbitki sygnowane są na odwrocie stemplem znanego fotografa Legionów Adama Dulęby. Defilada odbyła się w czasie koncentracji wszystkich brygad po bitwie Kostiuchnowskiej.

Początek lipca 1916 roku zawsze kojarzyć się będzie z najbardziej krwawą bitwą Legionów Polskich pod Kostiuchnówką. Brały w niej udział wszystkie trzy legionowe brygady. Bitwa zakończyła się odwrotem rozpoczętym 7 lipca. Trzy dni później oddziały legionowe koncentrowały się w Czeremosznie. Tam też odbyła się 15 lipca 1916 roku defilada wykrwawionych oddziałów przed generałem Fryderykiem von Bernhardim będącym wówczas dowódcą V Korpusu armii niemieckiej na froncie wschodnim.

Na ilustrującym dzisiejszy wpis zdjęciu wśród odbierających defiladę widoczni są: Józef Piłsudski (pierwszy od lewej w pierwszym rzędzie), Stanisław Puchalski (drugi od lewej w pierwszym rzędzie) oraz Fryderyk von Bernhardi (trzeci od lewej w pierwszym rzędzie). Dodatkowo na poniższym zdjęciu można również rozpoznać Stanisława Puchalskiego i Fryderyka von Bernhardiego. Zdjęcie to zrobione zostało trochę pod innym kątem i w związku z tym nie zmieścił się w kadrze Józef Piłsudski.

Czeremoszno2 sredni-1

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *