Ppor. Michał Borowicz-Grossek

Podporucznik Michał Borowicz-Grossek to oficer, którego wizerunek znałem tylko z jednego zdjęcia zamieszczonego w Albumie Legionów Polskich. Na zdjęciu tym został uwieczniony z dwoma innymi podporucznikami I Brygady. W czterotomowym Słowniku Biograficznym Oficerów Legionów Polskich autorstwa Wiktora Cygana, biogram Michała Grosska nie jest zilustrowany zdjęciem. Prezentowane dzisiaj zdjęcie z mojej kolekcji jest drugą znaną mi fotografią, na której można zobaczyć podporucznika Borowicza-Grosska – siedzi on w drugim rzędzie jako drugi od lewej żołnierz.

Nasz dzisiejszy bohater wstąpił do Legionów w sierpniu 1914 roku jako 21 letni strzelec Związku Strzeleckiego. Niewątpliwą ciekawostką jest fakt, że był on pierwszym rannym żołnierzem w kampanii legionowej. Zdarzenie to miało miejsce 12 sierpnia w Kielcach.

Był dowódcą plutonu w 1 kompanii VI batalionu 1 pułku piechoty. Jest bardzo prawdopodobne, że pluton, którym dowodził, widoczny jest na zdjęciu. Borowicz-Grossek został mianowany podporucznikiem 5 czerwca 1915 roku. Zdjęcie nie mogło zatem zostać wykonane przed tą datą. Widoczna w tle brzozowa ozdoba w kształcie orła sugeruje, że zdjęcie zostało wykonane w 1916 roku w czasie kampanii wołyńskiej. Biogram w Słowniku Biograficznym wspomina o długotrwałym leczeniu, któremu poddał się ppor. Borowicz-Grossek od lata 1915 roku (prawdopodobnie na skutek zranienia w czasie bitwy pod Krzywopłotami) i o służbie od wiosny 1917 roku w komendzie placu w Wiedniu. Sądzę, że z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że po zakończeniu leczenia ppor Borowicz-Grossek znalazł się na froncie wołyńskim w 1916 roku.

Warto na koniec wspomnieć, że Michał Borowicz-Grossek był kawalerem orderu Virtuti Militari 5 klasy, Krzyża Niepodległości, orderu Polonia Restituta 5 klasy oraz dwukrotnie Krzyża Walecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *