Wacław Sirko – Sieroszewski

Na dzisiejszym zdjęciu ponownie ułani Beliny. Głównym bohaterem zdjęcia jest Wacław Sieroszewski pseudonim „Sirko”. To ten starszy ułan siedzący pośrodku na koniu. Biogram Sirko – Sieroszewskiego jest dobrze znany i łatwo go znaleźć w sieci. Chcę tylko tutaj przypomnieć, że ten wielki patriota był więźniem X Pawilonu Cytadeli a także został zesłany na kilkanaście lat na Syberię. Po powrocie z zesłania zamieszkał w Krakowie skąd przeniósł się do Paryża. Jak widać na ilustrującej wpis fotografii był żołnierzem 1 Pułku Ułanów. Zły stan zdrowia spowodowany więzieniem i zesłaniem sprawił, że Sirko – Sieroszewski został zwolniony ze służby w Legionach pod koniec 1915 roku. Po zwolnieniu pozostawał wielkim zwolennikiem Józefa Piłsudskiego i wszelkich działań Komendanta.

Mniej znanym faktem jest to że Sieroszewskiemu zawdzięczamy pamięć o jednym z najważniejszych przemówień w historii polskiej wojskowości. Popołudniem 3 sierpnia 1914 w podkrakowskich Oleandrach Józef Piłsudski mówił do pierwszego oddziału bojowego – 1 Kompanii Kadrowej m.in.: „Patrzę na Was jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska” i dalej „Nie naznaczam szarż, każę tylko doświadczeńszym wśród was pełnić funkcje dowódców. Szarże uzyskacie w bitwach. Każdy z was może zostać oficerem, jak również każdy oficer może znów zejść do szeregowców, czego oby nie było”. Nie zachował się oryginalny zapis tego przemówienia. Zostało ono odtworzone rok po jego wygłoszeniu przez Wacława Sieroszewskiego. To dzięki niemu trafiło do wydanych w latach trzydziestych „Pism zbiorowych” Józefa Piłsudskiego.

Zdjęcie jest opisane ołówkiem na odwrocie: „Ostrowiec 1914 – Wacław Sieroszewski komisarz werbunkowy”. Ten opis pozwala dość precyzyjnie określić czas, w którym fotografia została zrobiona. Poszczególne bataliony 1 Pułku Piechoty wyruszyły w dniach 13 – 15 października 1914 roku z Ćmielowa z zamiarem dotarcia do Warszawy. Towarzyszył im co najmniej jeden szwadron kawalerii. Z notatki datowanej 15 października znajdującej się w dzienniku prowadzonym przez por. Tadeusza Kasprzyckiego dowiadujemy się: „Nastrój ludności przychylny. W Ostrowcu rozpoczęto prace organizacyjne. Wysłano kilku instruktorów. Kierownictwo nad całą robotą objął obywatel Sieroszewski, mianowany komendantem na Ostrowiec i powiat”. Wspomniany Ostrowiec to znajdujący się na trasie przemarszu Ostrowiec Świętokrzyski, w którym Wacławowi Sieroszewskiemu powierzono organizację werbunku do Legionów.

Warto zwrócić uwagę na wysokie czapki ułańskie widoczne na głowach trzech kawalerzystów. Są to pierwotnie noszone w pułkach ułańskich I i II brygady czapki projektu Stanisława Felsztyńskiego. W 1 Pułku Ułanów z lewej strony noszono małego orła przypiętego do biało–czerwonej kokardy w sposób widoczny na fotografii. W 2 Pułku Ułanów orzeł przypinany był bezpośrednio do czapki na jej przedzie a z lewej strony ułani przyczepiali białe kitki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *