Zdzisław Wincenty Przyjałkowski ps. „Mirski”

Zdzisław Przyjałkowski przystępując do oddziałów Józefa Piłsudskiego w 1914 roku miał 22 lata. Był absolwentem szkoły handlowej w Radomiu i maturzystą szkoły realnej we Lwowie. Po maturze rozpoczął studia na Politechnice Lwowskiej.

Mimo młodego wieku posiadał już pewne doświadczenie wojskowe, które zdobył jako członek Polskich Drużyn Strzeleckich. Ukończył kursy: podoficerski i instruktorski co pozwoliło mu być początkowo instruktorem drużyny strzeleckiej w Kleparowie a następnie komendantem drużyny we Lwowie. Z dowodzoną przez siebie drużyną zgłosił się w czasie mobilizacji oddziałów Piłsudskiego w Krakowie.

W oddziale służył początkowo w IV baonie i szybko awansuje do stopnia podporucznika piechoty (w październiku 1914 roku). Dalsza jego służba związana jest z utworzonym 5 pułkiem piechoty legionów. Już jako porucznik dowodził kompaniami tego pułku. Od 1 czerwca 1915 roku był dowódcą 7 kompanii. Z tego okresu pochodzi prezentowane dzisiaj zdjęcie. Razem z pułkiem odbył kampanię wołyńską w czasie której został ranny.

Po kryzysie przysięgowym został internowany w Beniaminowie. Z obozu został zwolniony w marcu 1918 roku i udał się do Lwowa. Dalsze losy tego znanego oficera będzie okazja przedstawić przy okazji prezentacji kolejnego zdjęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *