Kochany Tato!

Dzisiejsze zdjęcie przedstawia legionistów prawdopodobnie 2 pułku. Zostało wysłane jako kartka pocztowa przez Wilhelma Piszczka z 8 kompanii 2 pułku piechoty Polskiego Korpusu Posiłkowego. Kartkę tę legionista wysłał 6 listopada 1917 roku do swojego ojca Walentego, mieszkającego we wsi Gaj koło Krakowa.

2 pułk piechoty w którym w większości legioniści złożyli przysięgę na wierność cesarzowi Niemiec, wszedł w sierpniu 1917 roku w skład Polskiego Korpusu Posiłkowego. Pod koniec października Korpus przetransportowano na front besarabski w okolice Rarańczy. Na froncie przebywali do początków stycznia 1918 roku.

Z wykazu legionistów dostepnego na stronie Muzeum Piłsudskiego mozna się dowiedzieć, że Wilhelm Piszczek urodził się 1 lipca 1899 roku i do czasu zgłoszenia sie do Legionów był studentem. W chwili pisania kartki miał zatem zaledwie 18 lat. Z treści kartki dowiadujemy się o warunkach w jakich przebywali legioniści w tamtych czasach. Przytaczam ją zatem w całości. Nazwa miasteczka jest wykropkowana w oryginale ze względu na konieczność zachowania tajemnicy.

Kochany Tato! Od tygodnia jesteśmy już na froncie bessarabskiem. Na razie wypoczywamy jeszcze poza linią w miasteczku K… jako rezerwa 3ciej Armii. Kwatery mamy dosyć znośne a szczególnie naszej kompanii wyznaczono bardzo wygodne. Zato wikt pogorszył się – znów „galop – zupki”. Gdzie nas znów losy rzucą nie wiemy – zdaje się jednak że tutaj pozostaniemy do miesiąca. Jestem zdrów. Co w Gaji słychać? Wszyscy zdrowi? Pozdrawiam serdecznie Tatę, Mamę i resztę Rodziny. Syn Wilek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *