Ksiądz Kazimierz Konopka – 4 pułk piechoty

Przedstawiony dzisiaj dokument to fragment akt osobowych księdza Kazimierza Konopki z okresu jego służby w Legionach. Ksiądz kapelan ubrany jest na zdjęciu w regulaminowy strój: kurtkę mundurową z wykładanym kołnierzem, bez naramienników, na obu rękawach po trzy paski z matowego, białego metalu. Paski te, czego nie widać na zdjęciu, podłożone są fioletowym suknem. Na szyi widoczny łańcuch , na którym wisi krzyż. Na ramiona narzucona polowo-szara, szamerowana czamara. Warto zwrócić uwagę na cyfrę „4” nałożoną na bok czapki.

Kazimierz Konopka już w wieku 15 lat wstąpił do zakonu OO. Jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1906 roku – miał wtedy 27 lat. Według książki Wiktora Cygana i Wiesława Wysockiego „W służbie Bogu i Ojczyźnie. Duszpasterstwo w polskich formacjach wojskowych 1914-1918” ks. Konopka wstąpił do Legionów 27 grudnia 1915 roku. Tymczasem z akt osobowych kapelana wynika, że służbę tę rozpoczął cztery dni wcześniej. Kapelanem 4 pułku piechoty, jako urzędnik wojskowy IX rangi został mianowany rozkazem N.K.A. nr 4431. N.K.A. to Naczelna Komenda Armii (Armeeoberokommando, AOK) odpowiedzialna za przebieg operacji militarnych. Posiadana przez kapelana ranga urzędnicza wynikała z austriackich przepisów nominacyjnych. W I Brygadzie, tradycyjnie kontestującej przepisy austriackie, kapelani otrzymywali stopnie podporuczników.

Ksiądz kapelan Konopka przeszedł ze swoimi żołnierzami kampanię wołyńską, był także kapelanem 6 pułku piechoty od stycznia 1917 roku. Służył następnie w II Korpusie Polskim aż do jego rozbicia w bitwie kaniowskiej. Po wojnie nie był już związany z wojskiem prowadząc działalność edukacyjną i misyjną. Został zamordowany przez Sowietów 26 czerwca 1941 roku we Lwowie. Został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *