Franciszek Trzeciecki z 4 pułku piechoty cz. 1

Słownik oficerów Legionów Polskich kończy się jak wiadomo na literze „S”. Nie mógł tam się więc ewentualnie znaleźć biogram Franciszka Trzecieckiego. W bogatym w informacje Wykazie Legionistów Polskich 1914 – 1918 dostępnym na stronie Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku znaleźć można jedynie niewielką garść informacji o tym żołnierzu.

Co zatem wiemy ? Urodził się w 1896 roku. Nie znalazłem niestety żadnej informacji o miejscu urodzenia lub zamieszkania. O jego rodzicach wiadomo również niewiele – jedynie to, że jego mama miała na imię Jadwiga. Do czasu wstąpienia do Legionów Franciszek Trzeciecki pracował jako pomocnik handlowy. W Legionach Polskich służył według noty biograficznej w 4 pułku piechoty co potwierdzają zgromadzone przeze mnie pamiątki (o czym poniżej).

Do Legionów wstąpił mając 19 lat – 13 sierpnia 1915 roku. Ze służby został zwolniony 5 marca 1917 roku. Na jednej z dużych aukcji filatelistycznych udało mi się ostatnio nabyć dwa zdjęcia i dwa dokumenty związane z Franciszkiem Trzecieckim. Dzisiejszy wpis ilustrowany jest pierwszym ze zdjęć oraz kartą rannego datowaną 4/IX. Z kolejnego dokumentu, który zamieszczę wkrótce wiem, że Trzeciecki trafił do Domu Rekonwalescentów Legionów Polskich w Kamieńsku. Można z dużym prawdopodobieństwem przyjąć, że powodem niezdolności do służby były zatem następstwa zdrowotne ciężkiego ranienia.

Czas zatarł niestety opisy na karcie rannego w sposób uniemożliwiający mi odczytanie treści. mam jednak pewne podejrzenia co do okresu, w którym wydarzenia te miały miejsce ale o tym we wpisie, który zamieszczę jutro lub pojutrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *