Franciszek Trzeciecki z 4 pułku piechoty cz. 2

Dzisiejszy wpis ilustruję zdjęciem Franciszka Trzecieckiego w grupie żołnierzy przed Komendą Domu Rekonwalescentów Legionów Polskich w Kamieńsku. Trzeciecki stoi na tym zdjęciu drugi od prawej strony. Na kołnierzu kurtki mundurowej widoczna jest oznaka stopnia podporucznika. Posiadanie przez niego stopnia oficerskiego jest nową informacją, nieuwzględnioną w Spisie Legionistów Muzeum Józefa Piłsudskiego.

Kolejna pamiątka po bohaterze dzisiejszego wpisu to karta szczepień z Domu Rekonwalescentów poświadczające wykonanie szczepień przeciwko tyfusowi, cholerze i ospie w październiku 1916 roku. Do szpitala trafił prawdopodobnie na początku września 1916 roku (data na karcie rannego z prezentowana w poprzednim wpisie). W Domu Rekonwalescentów spędził zatem ponad rok bowiem dzisiejsza fotografia opatrzona jest datą 11 listopada 1917 roku. Świadczy to o poważnych problemach zdrowotnych na skutek odniesionych ran, które w konsekwencji były prawdopodobnie przyczyną zwolnienia ze służby (informacja ze Spisu Legionistów MJP).

W sierpniu i wrześniu 4 pułk piechoty zajął pozycje pod Rudką Miryńską nad Stochodem. Po krwawej bitwie w początkach sierpnia, w której uczestniczyły także 2, 3 i 6 pułk piechoty, czwartacy rozpoczęli walki pozycyjne do momentu wycofania pułku pod koniec września. W tym okresie w czasie tych walk ranny został najprawdopodobniej Franciszek Trzeciecki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *