ppor. Filip Marian Zawada

Mam przyjemność zaprezentować dzisiaj fragment akt osobowych akt osobowych Polskiego Korpusu Posiłkowego dotyczących ppor. Filipa Mariana Zawady. Postać pana podporucznika jest znana i można znaleźć o nim informacje w książkach i w internecie. Informacje zawarte w aktach osobowych poszerzają trochę tę wiedzę.

Nie spotkałem (również w spisie legionistów Muzeum Józefa Piłsudskiego) informacji o jego drugim imieniu. Również imiona jego rodziców (Tomasz i Teodora) wydaje się, że były nieznane. FIlip Zawada urodził się według akt 24 sierpnia 1888 roku w Korolówce. Wszystkie źródła podają jako datę urodzenia dzień 23 sierpnia. Informacja o miejscu urodzenia również wydaje się informacją dotychczas nieznaną.

Przebieg służby w Legionach opisany w aktach wnosi bardzo wiele szczegółowych informacji do życiorysu dzisiejszego bohatera. Przytoczę zatem je w całości w oryginalnym brzmieniu:

„Data wstąpienia do Legionów 16/8 1914. Od 13/IX 914 w 15 komp. 2 pp. aż do Mołotkowa. W szpitalu do 15/I 915. Od 4/II – 20/V 915 w szkole podchorążych po ukończeniu której przydzielony do I/4pp jako komendant plut. w komp. 4ej po bitwie jastkowskiej w kompan. 1ej. Od 17/I 916 adjutantem I/4pp. w stopniu chorążego mianowany Rozk. Kmdy. Leg. No 198 Od. 15/XII 915 do 11/V 16 [nie umiem odczytać] z powrotem jako kmdt plutonu i czasowo zast. kmdta kompani 1/4pp. do 20/VIII 17. Od 20/8 17 przydzielony jako aspirant do służby sędziowskiej do Sądu Pol. Dow. PKP. 1/XI 1916 mianowany podporucznikiem.”

Na odwrocie prezentowanej karty znajdują się opinie przełożonych o ppor. Filipie Zawadzie. W rubryce „Opinia komendanta kompanii (szwadronu, bateryi)” znajduje się opatrzona nieczytelnym podpisem oficera w stopniu porucznika następująca opinia: „charakter prawy, temperament spokojny, w służbie energiczny wobec przełożonych bardzo służbisty, wobec podwładnych sprawiedliwy, w bitwie odważny i orjentujący się, poza służbą bez zarzutu”. W rubryce „Opinia komendanta batalionu” znajduje sie opinia Władysława Bończy „Dobry i odważny oficer”. W rubryce „Opinia komendanta pułku” znajduje sie opinia opatrzona podpisem majora Andrzeja Galicy „Odważny, w bitwie spokojny, dobry oficer, nadający się na adjutanta”. W rubryce „Opinia komendy brygady” widnieje opatrzona podpisem gen. Wiktora Grzesickiego, komendanta III Brygady opinia: „Zgadzam się z opinią komendantów w pułku”.

Według informacji z przytoczonego już spisu legionistów, Filip Zawada w okresie walk o niepodległość służył w żandarmerii a po wojnie przeszedł do służby dyplomatycznej. Był kawalerem m.in. Orderu Wojennego Virtuti Militari V klasy. Cieszę się, że mogę niniejszym wpisem dorzucić garść faktów do historii tego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *