3 szwadron 2 Pułku Ułanów

Swoją historię 2 pułk ułanów wywodzi od 2 i 3 szwadronu kawalerii, których formowanie rozpoczęło się w sierpniu 1914 roku. Szwadrony te liczyły po około 120 ułanów każdy i złożone były przede wszystkim z lwowskich i krakowskich Sokołów Konnych oraz konnego oddziału Strzelca spod Miechowa. Szwadrony te weszły w skład II Brygady i razem z 2 i 3 Pułkiem Piechoty wysłane zostały na front węgierski tworząc dwuszwadronowy II dywizjon kawalerii. Dowódca dywizjonu rtm. Zbigniew Dunin-Wąsowicz poprowadził na czele części 2 szwadronu najsłynniejszą szarżę w pierwszowojennej historii polskiej kawalerii. Szarża ta miała miejsce pod Rokitną 13 czerwca 1915 roku. W czasie szarży 3 szwadron pozostawał w odwodzie.

Korespondencja była wysyłana przez legionistów głównie na specjalnych kartach korespondencyjnych. Przesyłki listowe takie jak prezentowana w niniejszym wpisie są znacząco rzadsze. Na kopercie widzimy datownik poczty polowej 355. Była to austriacka poczta polowa przydzielona pod koniec stycznia 1915 roku II Brygadzie Legionów. Obsługiwała zatem także 2 Pułk Ułanów. Na korespondencji legionowej przystawiano także tzw. stemple formacyjne jednostek w których służyli legioniści wysyłający korespondencję. Na widocznej przesyłce widać fioletowy, trzywierszowy stempel formacyjny „3ci SZWADRON 2 Pułku Ułanów LEGIONÓW POLSKICH”. Prezentowany on jest w katalogu Jana Berka „Poczta polowa Legionów” pod numerem P137.

W kopercie nie zachował się list ale na datowniku widnieje data 2 lipca 1916 roku. W tym czasie dowódcą I dywizjonu 2 Pułku Ułanów był Jan Dunin-Brzeziński, który spisał swoje wspomnienia z czasów legionowych („Rotmistrz Legionów Polskich. Wspomnienia z lat 1914-1919”). Z początkiem lipca w trakcie walk na Wołyniu front cofał się znad Styru na Stochód. Dunin-Brzeziński wspomina, że około 1 lipca „Po południu zaalarmowano nas, że mamy zluzować 5 pułk piechoty. Siedliśmy na konie i ostro kłusem ruszyliśmy, by dotrzeć do naszych baterii. Pozostawiliśmy konie i piechotą mieliśmy iść dalej, gdyż było to widoczne miejsce, tak, że na koniach byliby nas Moskale wystrzelali. […] Wszyscy mówili nam, że nie dojdziemy do celu wskutek ognia artylerii. […] Prowadziłem wówczas jako najstarszy obydwa pułki, gdyż Belina wraz z Ostoją przez sferę ognia zaporowego konno galopem przejechali.”. Dalej wspomina, że wszystkie szwadrony pułku zajęły pozycje „tylko 3 szwadron był jako rezerwa”. Czy właśnie wtedy nieznany ułan napisał list czy też wysłał go wcześniej i tylko poczta polowa przystawiła datownik w tym czasie ? Nigdy się już tego nie dowiemy.

3 comments on “3 szwadron 2 Pułku Ułanów”

  1. Pozycja Jana Dunina-Brzezińskiego, to świetny materiał i kopalnia wiedzy na temat 2puł LP. Gratuluję świetnych orginalnych materiałów. Zapraszam Pana na moją stronę na której prezentuje własna kolekcję rodzinną. możemy również pokorespondować „w temacie Legionów”
    Pozdrawiam serdecznie
    Przemek

    1. Panie Przemysławie, jestem pod wrażeniem Pana strony. Dawno nie widziałem tak ciekawego miejsca w sieci. Gratuluję. Będę z niecierpliwością wypatrywał kolejnych wpisów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *